Shell Nedir ?

C99 SHELL & R57 SHELL NEDİR ?

Merhabalar Bugün sizlere c99 shell ve r57 shell hakkında detaylar ve püf noktalar paylaşacağım..

Öncelikle c99 shellr57 shell veya başka bir kabuk.. tamamen sizlerin tercihine kalmış bir şey, r57 shell ve c99 shell kökeni çok eskilere dayanır ve piyasanın ilk çok işlevli shellerindendir ve hala binlerce kişi tarafından kullanılmaktadır sebebi ise geliştirilebilir ve çok kaliteli olmasıdır tabiki rahat kullanım.. bu iki shell günümüzdeki ve onlardan sonra çıkan tools’lara adeta yön vermiştir ve genellikle çoğu yapımcı bu iki shell üzerinden tasarım ilham alıp yaparlar..

SHELL KULLANIMI

Shell Kullanımına gelecek olursak ben basit olması açısından r57 shell üzerinden gideceğim öncelikle shell’imizi yükledikten sonra üst kısımda bulunan fonksiyonları kontrol ediyoruz eğer aşağıdaki gibi kapalı ise sunucuda rahat hareket edebilme imkanı bulabilir daha rahat sunucu root ve bypass gerçekleştirebilirsiniz.
Safe_mode: Kapali  Open_basedir: NONE  Safe_mode_exec_dir: NONE  Safe_mode_include_dir: NONE
Disable functions : NONE

Üst kısımdaki fonksiyonların açık veya kapalı olmasıdır bu kısım hemen üst tarafta bulunmakta eğer bu şekilde kapalı ise rahatlıkla komut ve benzeri şeyleri gerçekleştirebilirsiniz..

Bize gerekli komutları direk yazıyorum kullanımı oldukça basit ve rahattır..

Linux Sunucularda Komut Kısımlarında Kullanılan Temel Kodlar ;

  • cat /etc/passwd > sunucu üzerindeki sitelerin kullanıcı isimlerini listeler..
  • var /named > sunucu üzerindeki siteleri gösterir ( her sunucuda çalışmaz . )
  • cat /etc/named.conf > sunucu üzerindeki siteleri gösterir.
  • cat /etc/vdomainaliases > sunucudaki barınan siteleri ve kullanıcı adlarını listeler..

Bu komutları shell farketmeksizin safe mode : off olan veya bypass edilmiş her sunucuda gerçekleştirebilirsiniz diler cgitelnet veya boff shell tamamen sizin tercihinize kalmış eski toprak r57 shell ve c99 shell her zaman popülerliğini korumaktadır..

Keyifli saatler.. Shellpub.net